Beyrut Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar Listesi

Lübnan’ın başkenti Beyrut, Orta Doğu’nun en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Akdeniz’in  kıyısında bulunan şehir, iki milyonu aşan nüfusuyla Lübnan’ın en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri olan Beyrut, tarihi ve mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu yazımızda Beyrut gezilecek yerler listemizi sizinle paylaşıyoruz.

Orta Doğu’nun en önemli turizm metropolleri arasında bulunan Beyrut, ülkemizden vizesiz olarak gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Ortalama iki ya da üç günde gezebileceğiniz bu şehir için en uygun fiyatlarla tatil planınızı yapmak için ECC Tur’un Vizesiz Beyrut Turu fırsatlarına hemen göz atabilirsiniz. Peki, “Beyrut’ta nereler gezilir?”

Beit Ed-Dine Sarayı

19. yüzyıldan inşa edilmiş olan Beit Ed-Dine Sarayı’nın tarihi Osmanlı dönemine dayanmakta. Saray etrafındaki ağaçlarla kaplanmış dağlar ise ziyaretçilerine ihtişamlı bir manzara sunuyor. Beit Ed-Dine Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor ve her sene düzenli olarak düzenlenen bir müzik festivalini ziyaretçilerine sunuyor.

Hükümet Sarayı (Grand Serail)

Lübnan başbakanının sarayı olarak hizmet veren Hükümet Sarayı yani Grand Serail de Osmanlı döneminden kalan nadide eserler arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında yüksek güvenlik önlemleriyle korunduğu için turistlerin yaklaşması oldukça zordur. Ancak ihtişamlı yapısı Beyrut gezilecek yerler listenize almanızı gerektiriyor diyebiliriz.

Beyrut Ulusal Müzesi (National Museum of Beirut)

Lübnan tarihine dair her şeyi öğrenebileceğiniz Beyrut Ulusal Müzesi, Fenike Çağı, Demir Çağı, Helenistik ve Roma dönemine kadar birçok eseri sergilemektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana toplanan çeşitli eserlerle oluşturulan müze Beyrut gezilecek yerler listeniz için önemli bir destinasyon olabilir.

Mim Müzesi

İçerisinde 300 farklı tür taş bulunan Mim Müzesi, 65 farklı ülkeden toplanan değerli mineraller sayesinde bu koleksiyonu ziyaretçilerine sunmakta. Zümrüt, altın, elmas ve yakut gibi çok değerli minerallerin bulunduğu müze, maden koleksiyonu dalında dünyanın sayılı müzeleri arasında gösteriliyor.

Robert Mouawad Özel Müzesi

Neo Gotik mimarisiyle dikkat çeken Robert Mouawad Özel Müzesi, içerisinde barındırdığı Çin porselenleri ve Almanya basımlı Kuran gibi eserler nedeniyle önemli bir konumda bulunuyor. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan müze haftanın altı günü 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

Şehitler Meydanı

Lübnan’ın siyasi tarihini hissetmek istediğinizde gidebileceğiniz Şehitler Meydanı, Beyrut’un ikonik bir cazibe merkezi olma özelliğini gösteriyor. Çeşitli protesto ve sivil gösterilere şahitlik etmiş olan Şehitler Meydanı, siyaset tarihi meraklıları için önemli noktalardan birisi diyebiliriz.

Korniş (Corniche)

Beyrut’un en güzel caddelerinden birisi olan Korniş, yol boyunca uzanan ağaçları ile eşsiz bir manzara sunuyor. Beyrut tatiliniz sırasında biraz keyif yapmak ve güzel bir manzara izlemek ya da alışveriş yapmak isterseniz Korniş doğru bir seçim olabilir.

Büyük Al Omari Camii

Eski haçlı kilisesi olarak bilinen Büyük Al Omari Camii, 13. yüzyılda kiliseden camiye çevrilmiştir. Romanesk mimarisi ile dikkat çeken yapı İslam mimarisinin en ilginç örneklerinden birini gösteriyor diyebiliriz.

Muhammed El-Amin Camii

2008 yılında inşa edilen ve Orta Doğu mimarisinin en estetik yanlarını gösteren Muhammed El-Amin Camii, İstanbul Sultanahmet Camii’nden etkilenen tasarımıyla Beyrut gezilecek yerler listemizde görmeniz gereken yapılar arasında bulunuyor.

Horsh Beirut

Beyrut tatiliniz sırasında biraz yürüyüş yapmak ya da çocuklarınızla zaman geçirmek istiyorsanız Horsh Beirut’a gidebilirsiniz. Horsh Beirut, geniş yeşil alanıyla sizin ve çocuğunuzun huzurlu zaman geçirmenize olanak veren bir park diyebiliriz.

Jeita Mağarası

Dünyanın en güzel mağaraları arasında gösterilen Jeita Mağarası, Lübnan’ın en uzun mağarasıdır. Kireç taşlarıyla oluşmuş olan bu doğal güzelliği ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Byblos

Tarih ve arkeoloji seviyorsanız Beyrut gezilecek yerler listenize Byblos’u eklemenizi öneriyoruz. Beyrut şehir merkezinden araçla ulaşım sağlayabileceğiniz bu antik kent içerisinde birçok önemli yapıyı inceleyebilir, Mısırlılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyetten izleri görebilirsiniz.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

ankraya-yakin-gezilecek-yerler-eymir-golu

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler Listesi

Ankara, başkent olmasının yanı sıra birçok önemli idari merkeze ev sahipliği yapması nedeniyle politika şehri olarak biliniyor. Ancak Ankara aslında bundan çok daha fazlası. Başkentten

iskece-karnavali-turu-yunanistan

İskeçe Karnavalı Hakkında Tüm Detaylar

Yunanistan’ın şirin kasabası İskeçe, her yıl gerçekleşen İskeçe karnavalı ile bir rengarenk bir deneyim sunuyor. Tüm sokaklar Yunan müzikleri ile yankılanırken, maskeler ve rengarenk kostümlerle

2024-resmi-tatil-gunleri-2

2024 Resmi Tatil Günleri

2024 resmi tatil günleri bu yıl toplam 15 gün sürecek. 2024 resmi tatil günleri hangi gün başlıyor, kaç gün sürüyor? Gibi sorularınıza cevap veren detaylı

kis-turlari-2024

Kış Turları Rotaları

Tatilin mevsimi olmaz ama tatile gidilecek yerin mevsimi olur. Peki kış tatilinde nereye gidilir? Ecc tur olarak sizin için en güzel kış turları rotalarını hazırladık.

vizesiz-seyahat-edilebilecek-ulkeler

Vizesiz Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır?

Seyahat özgürlüktür, keşfetmektir ve yeni deneyimler kazanmaktır. Ecc Tur olarak, vizesiz seyahat seçeneğinin bu özgürlüğü bir adım öteye taşıdığını biliyoruz. Türk vatandaşları için vizesiz gezilecek