Beyrut Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar Listesi

Lübnan’ın başkenti Beyrut, Orta Doğu’nun en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Akdeniz’in  kıyısında bulunan şehir, iki milyonu aşan nüfusuyla Lübnan’ın en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri olan Beyrut, tarihi ve mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu yazımızda Beyrut gezilecek yerler listemizi sizinle paylaşıyoruz.

Orta Doğu’nun en önemli turizm metropolleri arasında bulunan Beyrut, ülkemizden vizesiz olarak gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Ortalama iki ya da üç günde gezebileceğiniz bu şehir için en uygun fiyatlarla tatil planınızı yapmak için ECC Tur’un Vizesiz Beyrut Turu fırsatlarına hemen göz atabilirsiniz. Peki, “Beyrut’ta nereler gezilir?”

Beit Ed-Dine Sarayı

19. yüzyıldan inşa edilmiş olan Beit Ed-Dine Sarayı’nın tarihi Osmanlı dönemine dayanmakta. Saray etrafındaki ağaçlarla kaplanmış dağlar ise ziyaretçilerine ihtişamlı bir manzara sunuyor. Beit Ed-Dine Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor ve her sene düzenli olarak düzenlenen bir müzik festivalini ziyaretçilerine sunuyor.

Hükümet Sarayı (Grand Serail)

Lübnan başbakanının sarayı olarak hizmet veren Hükümet Sarayı yani Grand Serail de Osmanlı döneminden kalan nadide eserler arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında yüksek güvenlik önlemleriyle korunduğu için turistlerin yaklaşması oldukça zordur. Ancak ihtişamlı yapısı Beyrut gezilecek yerler listenize almanızı gerektiriyor diyebiliriz.

Beyrut Ulusal Müzesi (National Museum of Beirut)

Lübnan tarihine dair her şeyi öğrenebileceğiniz Beyrut Ulusal Müzesi, Fenike Çağı, Demir Çağı, Helenistik ve Roma dönemine kadar birçok eseri sergilemektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana toplanan çeşitli eserlerle oluşturulan müze Beyrut gezilecek yerler listeniz için önemli bir destinasyon olabilir.

Mim Müzesi

İçerisinde 300 farklı tür taş bulunan Mim Müzesi, 65 farklı ülkeden toplanan değerli mineraller sayesinde bu koleksiyonu ziyaretçilerine sunmakta. Zümrüt, altın, elmas ve yakut gibi çok değerli minerallerin bulunduğu müze, maden koleksiyonu dalında dünyanın sayılı müzeleri arasında gösteriliyor.

Robert Mouawad Özel Müzesi

Neo Gotik mimarisiyle dikkat çeken Robert Mouawad Özel Müzesi, içerisinde barındırdığı Çin porselenleri ve Almanya basımlı Kuran gibi eserler nedeniyle önemli bir konumda bulunuyor. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan müze haftanın altı günü 09:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

Şehitler Meydanı

Lübnan’ın siyasi tarihini hissetmek istediğinizde gidebileceğiniz Şehitler Meydanı, Beyrut’un ikonik bir cazibe merkezi olma özelliğini gösteriyor. Çeşitli protesto ve sivil gösterilere şahitlik etmiş olan Şehitler Meydanı, siyaset tarihi meraklıları için önemli noktalardan birisi diyebiliriz.

Korniş (Corniche)

Beyrut’un en güzel caddelerinden birisi olan Korniş, yol boyunca uzanan ağaçları ile eşsiz bir manzara sunuyor. Beyrut tatiliniz sırasında biraz keyif yapmak ve güzel bir manzara izlemek ya da alışveriş yapmak isterseniz Korniş doğru bir seçim olabilir.

Büyük Al Omari Camii

Eski haçlı kilisesi olarak bilinen Büyük Al Omari Camii, 13. yüzyılda kiliseden camiye çevrilmiştir. Romanesk mimarisi ile dikkat çeken yapı İslam mimarisinin en ilginç örneklerinden birini gösteriyor diyebiliriz.

Muhammed El-Amin Camii

2008 yılında inşa edilen ve Orta Doğu mimarisinin en estetik yanlarını gösteren Muhammed El-Amin Camii, İstanbul Sultanahmet Camii’nden etkilenen tasarımıyla Beyrut gezilecek yerler listemizde görmeniz gereken yapılar arasında bulunuyor.

Horsh Beirut

Beyrut tatiliniz sırasında biraz yürüyüş yapmak ya da çocuklarınızla zaman geçirmek istiyorsanız Horsh Beirut’a gidebilirsiniz. Horsh Beirut, geniş yeşil alanıyla sizin ve çocuğunuzun huzurlu zaman geçirmenize olanak veren bir park diyebiliriz.

Jeita Mağarası

Dünyanın en güzel mağaraları arasında gösterilen Jeita Mağarası, Lübnan’ın en uzun mağarasıdır. Kireç taşlarıyla oluşmuş olan bu doğal güzelliği ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Byblos

Tarih ve arkeoloji seviyorsanız Beyrut gezilecek yerler listenize Byblos’u eklemenizi öneriyoruz. Beyrut şehir merkezinden araçla ulaşım sağlayabileceğiniz bu antik kent içerisinde birçok önemli yapıyı inceleyebilir, Mısırlılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyetten izleri görebilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

trakya-da-gezilecek-yerler

Trakya’da Gezilecek Yerler

Benzersiz güzelliklerle dolu olan Trakya’da gezilecek yerler, tarih meraklılarından doğa severlere, gastronomi tutkunlarından kültür ve sanat aşığı gezginlere kadar geniş bir yelpazede deneyimler sunar. İğne

akyaka-otelleri-akayaka-gezilecek-yerler-gokova-mugla

Huzurlu Bir Tatil Rotası: Gökova Akyaka

Yaz tatili denince aklınıza gelen renkler yeşil ve mavi; tertemiz bir deniz, altın kumlu plajlar, doğanın içinde olmaksa doğru adresteniz. Bu yazımızda size Ege’de tatil

gürcistan-turu-gürcistan-turlari-yurt-disi-tur

Gürcistan Turu: Gezi Rehberi ve İpuçları

Gürcistan, zengin tarihi, doğal güzellikleri ve benzersiz kültürüyle ünlü bir ülkedir. Dünyayı daha yakından tanımak isteyenler için Gürcistan turu mutlakaya gezilecek yerler listenizde yerini almalıdır.