Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan Doğu Ekspresi turları, çoğu kişinin merak ettiği bir konu. Bilet bulmanın zorluğu sebebiyle TCDD Doğu Ekspresi’ne ek olarak çıkarılan Turistik Doğu Ekspresi ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sizin için derledik.

Doğu Ekspresi, kompartımanlı bir tren. Ankara ile Kars arasında yolculuk yapan bu trende 4 farklı tipte vagon bulunuyor. Vagonları ise ihtiyacınıza ve bütçenize göre kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Doğu Ekspresi turu için kısaca Ankara’dan hareket eden ve Kars’a kadar yurdumuzun çeşitli güzelliklerini seyredebileceğiniz bir tren yolculuğu diyebiliriz.

Doğu Ekspresi Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresi, Ankara’dan başlayarak sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars’a ulaşır. Bu rotada klasik yani TCDD Doğu Ekspresi ile 2019 yılında ek olarak çıkarılan Turistik Doğu Ekspresi olmak üzere iki hat çalışmaktadır. TCDD Doğu Ekspresi 24 saat civarında sürerken Turistik Doğu Ekspresi ise 30 saati aşan bir yolculuk sunuyor.

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün düzenli olarak akşam 17:55’te hareket ediyor ve bir sonraki gün 18:00 civarında Kars’a ulaşıyor. Turistik Doğu Ekspresi ise sadece çarşamba ve cuma günleri 15:55’te hareket ederek Kars’a gidiyor. İki Doğu Ekspresi arasındaki en önemli iki fark Turistik Doğu Ekspresinin sadece cuma ve pazar günlerinde dönmesi ile sadece yataklı, yemekli vagonlara sahip olmasıdır.

Doğu Ekspresi Turu için En Uygun Mevsim Hangisi?

Doğu Ekspresi turu için her mevsim uygundur diyebiliriz. Her mevsim ayrı güzelliklerle karşılaşmanızı sağlayacak Doğu Ekspresi için tatil planınızı daha çok isteklerinize göre yapabilirsiniz. Trende pencereniz açık seyahat etmek için yaz mevsimini tercih ederken, kayak yapmak gibi bir hobiyle uğraşıyorsanız kış mevsiminde Doğu Ekspresi turu yapabilirsiniz. Sonbahar ise fotoğraf çekmek için en uygun mevsim olabilir.

Doğu Ekspresi Fiyatları Ne Kadar?

Doğu Ekspresi fiyatları, tercih edeceğiniz turun kapsadığı özelliklere, mevsime ve seçtiğiniz vagon tipine göre değişebilmektedir. Örneğin, pulman tipi yataksız vagonlar daha düşük fiyatlarla bulunabilirken, yataklı ve yemekli vagonlar daha yüksek fiyat skalalarında bulunmaktadır. Bu nedenle ECC Tur Doğu Ekspresi Turu fırsatlarına göz atarak, tatilinizi en uygun fiyatlarla planlayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Vagon Seçenekleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi’nde 4 çeşit vagon tipi bulunmaktadır. TCDD Doğu Ekspresi’nde Pulman vagon, 2 çiftli 1 tekli koltuk bulunan prizsiz vagondur. Örtülü Kuşetli vagon ise ranzaya dönüşebilen koltuklu 4 kişilik vagon tipidir.

Turistik Doğu Ekspresi’nde bulunan yataklı vagon ise buzdolabı, masa ve lavabo gibi ayrıcalıkların bulunduğu iki kişilik vagon tipidir. Her iki Doğu Ekspresi’nde de bulunan yemekli vagonlarda ise 4 kişilik masaların olduğu restoran bölümü mevcuttur.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun süreli bir tren yolculuğuna daha önce hiç çıkmadıysanız bu bölümde vereceğimiz bilgiler sayesinde Doğu Ekspresi turunuzu en keyifli şekilde geçirebilirsiniz. Tren yolculuğunuz sırasında Anadolu’nun birçok manzarasını görecek ve çeşitli köy, orman ve nehirlerden geçeceksiniz. Bu yolculuk sırasında bilmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

–          Evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız, evcil hayvan bileti %50 indirimli.

–          Her trende yemekli vagon mevcut ancak yataklı vagonlarda kendi yemeklerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

–          Tuvalet her vagonda bulunuyor ancak kendi peçete ve sabununuzu götürebilirsiniz.

–          Vagonlar hijyenik ve düzenli olarak temizleniyor.

–          Yataklı vagonlarda 2, örtülü kuşetli vagonlarda ise tek priz var.

–          Dolunaylı gecelerde manzaranın keyfini çıkarabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

–          Nakit para bulundurun, bazı bölgelerde POS makineleri çalışmayabilir.

–          Çoklu priz götürmeniz size kolaylık sağlar.

–          Yanınıza kitap almayı unutmayın!

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

ankraya-yakin-gezilecek-yerler-eymir-golu

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler Listesi

Ankara, başkent olmasının yanı sıra birçok önemli idari merkeze ev sahipliği yapması nedeniyle politika şehri olarak biliniyor. Ancak Ankara aslında bundan çok daha fazlası. Başkentten

iskece-karnavali-turu-yunanistan

İskeçe Karnavalı Hakkında Tüm Detaylar

Yunanistan’ın şirin kasabası İskeçe, her yıl gerçekleşen İskeçe karnavalı ile bir rengarenk bir deneyim sunuyor. Tüm sokaklar Yunan müzikleri ile yankılanırken, maskeler ve rengarenk kostümlerle

2024-resmi-tatil-gunleri-2

2024 Resmi Tatil Günleri

2024 resmi tatil günleri bu yıl toplam 15 gün sürecek. 2024 resmi tatil günleri hangi gün başlıyor, kaç gün sürüyor? Gibi sorularınıza cevap veren detaylı

kis-turlari-2024

Kış Turları Rotaları

Tatilin mevsimi olmaz ama tatile gidilecek yerin mevsimi olur. Peki kış tatilinde nereye gidilir? Ecc tur olarak sizin için en güzel kış turları rotalarını hazırladık.

vizesiz-seyahat-edilebilecek-ulkeler

Vizesiz Seyahat Nedir? Nasıl Yapılır?

Seyahat özgürlüktür, keşfetmektir ve yeni deneyimler kazanmaktır. Ecc Tur olarak, vizesiz seyahat seçeneğinin bu özgürlüğü bir adım öteye taşıdığını biliyoruz. Türk vatandaşları için vizesiz gezilecek