Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan Doğu Ekspresi turları, çoğu kişinin merak ettiği bir konu. Bilet bulmanın zorluğu sebebiyle TCDD Doğu Ekspresi’ne ek olarak çıkarılan Turistik Doğu Ekspresi ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sizin için derledik.

Doğu Ekspresi, kompartımanlı bir tren. Ankara ile Kars arasında yolculuk yapan bu trende 4 farklı tipte vagon bulunuyor. Vagonları ise ihtiyacınıza ve bütçenize göre kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Doğu Ekspresi turu için kısaca Ankara’dan hareket eden ve Kars’a kadar yurdumuzun çeşitli güzelliklerini seyredebileceğiniz bir tren yolculuğu diyebiliriz.

Doğu Ekspresi Güzergahı Nedir?

Doğu Ekspresi, Ankara’dan başlayarak sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars’a ulaşır. Bu rotada klasik yani TCDD Doğu Ekspresi ile 2019 yılında ek olarak çıkarılan Turistik Doğu Ekspresi olmak üzere iki hat çalışmaktadır. TCDD Doğu Ekspresi 24 saat civarında sürerken Turistik Doğu Ekspresi ise 30 saati aşan bir yolculuk sunuyor.

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün düzenli olarak akşam 17:55’te hareket ediyor ve bir sonraki gün 18:00 civarında Kars’a ulaşıyor. Turistik Doğu Ekspresi ise sadece çarşamba ve cuma günleri 15:55’te hareket ederek Kars’a gidiyor. İki Doğu Ekspresi arasındaki en önemli iki fark Turistik Doğu Ekspresinin sadece cuma ve pazar günlerinde dönmesi ile sadece yataklı, yemekli vagonlara sahip olmasıdır.

Doğu Ekspresi Turu için En Uygun Mevsim Hangisi?

Doğu Ekspresi turu için her mevsim uygundur diyebiliriz. Her mevsim ayrı güzelliklerle karşılaşmanızı sağlayacak Doğu Ekspresi için tatil planınızı daha çok isteklerinize göre yapabilirsiniz. Trende pencereniz açık seyahat etmek için yaz mevsimini tercih ederken, kayak yapmak gibi bir hobiyle uğraşıyorsanız kış mevsiminde Doğu Ekspresi turu yapabilirsiniz. Sonbahar ise fotoğraf çekmek için en uygun mevsim olabilir.

Doğu Ekspresi Fiyatları Ne Kadar?

Doğu Ekspresi fiyatları, tercih edeceğiniz turun kapsadığı özelliklere, mevsime ve seçtiğiniz vagon tipine göre değişebilmektedir. Örneğin, pulman tipi yataksız vagonlar daha düşük fiyatlarla bulunabilirken, yataklı ve yemekli vagonlar daha yüksek fiyat skalalarında bulunmaktadır. Bu nedenle ECC Tur Doğu Ekspresi Turu fırsatlarına göz atarak, tatilinizi en uygun fiyatlarla planlayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Vagon Seçenekleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi’nde 4 çeşit vagon tipi bulunmaktadır. TCDD Doğu Ekspresi’nde Pulman vagon, 2 çiftli 1 tekli koltuk bulunan prizsiz vagondur. Örtülü Kuşetli vagon ise ranzaya dönüşebilen koltuklu 4 kişilik vagon tipidir.

Turistik Doğu Ekspresi’nde bulunan yataklı vagon ise buzdolabı, masa ve lavabo gibi ayrıcalıkların bulunduğu iki kişilik vagon tipidir. Her iki Doğu Ekspresi’nde de bulunan yemekli vagonlarda ise 4 kişilik masaların olduğu restoran bölümü mevcuttur.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun süreli bir tren yolculuğuna daha önce hiç çıkmadıysanız bu bölümde vereceğimiz bilgiler sayesinde Doğu Ekspresi turunuzu en keyifli şekilde geçirebilirsiniz. Tren yolculuğunuz sırasında Anadolu’nun birçok manzarasını görecek ve çeşitli köy, orman ve nehirlerden geçeceksiniz. Bu yolculuk sırasında bilmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

–          Evcil hayvanınızı götürmek istiyorsanız, evcil hayvan bileti %50 indirimli.

–          Her trende yemekli vagon mevcut ancak yataklı vagonlarda kendi yemeklerinizi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

–          Tuvalet her vagonda bulunuyor ancak kendi peçete ve sabununuzu götürebilirsiniz.

–          Vagonlar hijyenik ve düzenli olarak temizleniyor.

–          Yataklı vagonlarda 2, örtülü kuşetli vagonlarda ise tek priz var.

–          Dolunaylı gecelerde manzaranın keyfini çıkarabilir, fotoğraf çekebilirsiniz.

–          Nakit para bulundurun, bazı bölgelerde POS makineleri çalışmayabilir.

–          Çoklu priz götürmeniz size kolaylık sağlar.

–          Yanınıza kitap almayı unutmayın!

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

yunan adaları, en popüler yunan adaları

En Güzel Yunan Adaları

Yunan adaları tatilinin modası hiçbir zaman geçmez! İster ailece keyifli bir tatil yapmayı arzulayın ister arkadaş grubunuzla eğlenceyi doruklarda yaşamak veya ömür boyu unutulmaz bir

anneler günü'nde ne yapılır

Anneler Günü’nde Yapılacak Şeyler

Her sene mayıs ayıyla birlikte yaş kaç olursa olsun tüm çocukları aynı heyecan sarar: Anneler Günü’nde ne yapılır da anneler mutlu edilir! Şu bir gerçek,

mayıs ayında gidilecek yerler

Mayıs Ayında Gidilecek Yerler

Kulağımızda kuş sesleri, burnumuza doğru gelen kır çiçeklerinin etkileyici kokusu… Ağaç yaprakları arasından ışıldayan güneş, kendini tamamen göstermeden dahi bedenimizi ısıtmaya yetiyor. Canlanmaya başlayan doğa

kıbrıs'ta gezilecek yerler

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Doğu Akdeniz’in en önemli lokasyonunda yer alan Kıbrıs, tarih boyunca pek çok medeniyet ağırlamış bir adadır. Antik Yunan Döneminden tutun Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı