Erzurum’da Gezilecek Yerler Listesi

İpek Yolu’nun üzerinden geçmesi ve verimli topraklara sahip olmasıyla geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum şehrimiz, Doğu Anadolu ve Karadeniz sınırında bulunmaktadır. Son yıllarda kış turizmi ile ön plana çıkan Erzurum’da büyük bir çoğunlukla tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Kış turizmi için gezi planlamıyorsanız ilkbahar döneminde Erzurum’a tatile gidebilir ve ortalama 2-3 gününüzü bu şehri gezmek için ayırabilirsiniz. Erzurum tatiliniz boyunca konaklamak için ise ECC Tur’un avantajlı Erzurum otelleri fiyatlarını inceleyerek, bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Bu yazımızda Palandöken zirvesine kurulmuş olan Erzurum’da gezilecek yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

Narman Peribacaları

Narman Peribacaları, Erzurum’a bağlı Narman ilçesinde oluşmuş olan jeolojik yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Rüzgar ve su erozyonu ile oluştuğu keşfedilen Narman Peribacaları, gün batımında eşsiz rengi ile manzarası sayesinde büyük bir ilgi toplamaktadır.

Tortum Gölü ve Şelalesi

Tortum Şelalesi, doğal afetler sonucunda oluşmuş bir şelale olmasıyla biliniyor. Tortum ilçesine oldukça yakın olan Tortum Gölü’nün Tev Vadisi’ne döküldüğü yer ise Tortum Şelalesi olarak adlandırılıyor. Dünyanın doğal afetler sonucunda oluşmuş en büyük şelalelerinden biri olarak 48 metre yüksekliğe ve 21 metre genişliğe sahip.

Zökün Gölü ve Yüzen Adalar

Zökün Gölü ve Yüzen Adalar da Tortum ilçesinde bulunmaktadır. Son yıllarda keşfedilen bu adalar doğa tutkunlarını ve fotoğrafçıları Erzurum’a çekmektedir. Doğal ortamları fotoğraflamayı seven gezginlerin Erzurum gezilecek yerler listesine eklemesini tavsiye ediyoruz.

Erzurum Gökkuşağı Tepeleri

Oltu ilçesinde bulunan Erzurum Gökkuşağı Tepeleri, kırmızı, yeşil ve turuncu renkleri bir araya getiriyor. Erozyon, iklim şartları ve minerallerin milyonlarca yıllık etkisiyle oluştuğu tahmin edilen Erzurum Gökkuşağı Tepeleri, eşsiz fotoğrafların doğru adresi olabilir.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum gezilecek yerler listemizdeki en popüler noktalardan birisi Palandöken Kayak Merkezi olmakta. Yılın büyük bir kısmında kayak yapılabilen Palandöken, Türkiye’nin kış turizmi merkezlerinden birisi olarak görülüyor.

Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi)

Erzurum’un sembol yapılarından biri olarak bilinen Çifte Minareli Medrese, Selçuklular döneminden bu yana sağlam kalmayı başaran tarihi yapılardan biridir. Ulu Cami’nin hemen yanında bulunan Çifte Minareli Medrese, haftanın her günü 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Yakutiye Medresesi

Erzurum gezilecek yerler listemizdeki bir diğer şehir sembolü ise Yakutiye Medresesi. Yüzlerce yıldır sapasağlam duran bu medrese, 08.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık, ayrıca kapalı avlu ve revaklı medrese tipinde Anadolu’nun en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Üç Kümbetler

Mimarisi ile Anadolu’daki en güzel anıt mezar örneklerini oluşturan Üç Kümbetler, gizemli yapıları ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Sekizgen yapılı kesme taştan yapılmış olan kümbetin Emir Saltuk Bey’e ait olduğu düşünülürken, diğer kümbetlerin kime ait olduğu bilinmiyor.

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Milli Mücadele döneminde Erzurum Kongresi için kullanılan bina, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Cumhuriyet’in temellerinde önemli bir yere sahip olan bu müzeyi mutlaka Erzurum gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bu müze, haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Lala Mustafa Paşa Cami

1562 yılında inşa edilen Lala Mustafa Paşa Cami, Erzurum’daki ilk Osmanlı dönemine ait cami olma özelliğini taşıyor. Mimar Sinan’a ait olan bu eser, Erzurum’un merkezinde özenle korunuyor.

Öşvank Kilisesi

Erzurum Uzundere ilçesine bağlı Çamlıyamaç Köyü’nde yer alan Öşvank Kilisesi, Gürcü Krallığı döneminde 10. yüzyılda yaptırılmış. Haç planlı bir yapıya sahip olan Öşvank Kilisesi, renkli taşlı yapısıyla oldukça görkemli bir mimariye sahip olmasına karşın günümüzde biraz yıpranmış olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

antalya tatil yerleri, antalya'da tatil yapılacak yerler

Antalya Tatil Yerleri Listesi

Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olan Antalya, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar. Büyüleyici şehir berrak denizleri, altın renkli kumsalları ve eşsiz doğal güzellikleri ile