Kayseri Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Erciyes Dağı’nın yamaçlarına kurulan Kayseri, Türkiye’nin ziyaret edilmesi gereken şehirleri arasında bulunuyor. Zengin tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile yılın her mevsimi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.  Kayseri’yi kış mevsiminde Erciyes Kayak Merkezi’ne kayak tatili yapmak amacı ile gelen binlerce yerli, yabancı turist ziyaret ediyor. Bu yazımızda zengin kültürü ile ilginizi çekecek “Kayseri Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar” listemizi paylaşıyoruz. 

Tarihi yapıları ve turistik noktaları ile dikkat çeken Kayseri’de gün içinde konforlu bir şekilde konaklama yapabileceğiniz oteller yer alıyor. Kayseri’de konaklamak için ECC Tur’un şehir otelleri içerisinden Kayseri otelleri avantajlı kampanyalarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz

Kayseri Kalesi ve Surları

Şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda konumlanan 1500 yıllık Kayseri Kalesi ve Surları, kentin en önemli simgelerinden biri olarak yer alıyor. Bizans döneminde 6. yüzyıldan kalma düzlük bir alan üzerine inşa edilen kale 1224 yılında Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubad yeniden inşa edilmiştir. 

Dış kale ve iç kale olmak üzere iki bölümden oluşan tarihi kalenin içerisinde birçok dükkan yer alıyor. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşabilmiş olan bu tarihi yapı şehre hakim varlığı ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. 

Eski Kayseri Evleri 

Zarif mimarisi ve ince süslemeleri ile yerli, yabancı turistleri kendisine çeken Eski Kayseri Evleri, Selçuklu ve Osmanlı Döneminden izler taşıyor. Dar sokaklarda yan yana dizili bu tarihi evlerin içerisinde sofa, kiler, oturma odası, ahır ve avlu bulunuyor. Şehrin geçmişine ışık tutan Eski Kayseri Evleri arasında Güpgüpoğlu, Zennecioğlu, Mollaoğlu, İmamoğlu ve Camcıoğlu konakları ziyaret edilmesi gereken yapılar arasında bulunuyor. 

Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Kayseri tatiliniz sırasında hem gezi hem konaklama yapabileceğiniz noktalar arasında bulunuyor. Beş bin yıllık tarihi geçmişe sahip bu meydan şehrin ana merkezinde konumlanıyor. Farklı medeniyetlerden izler taşıyan dikkat çekici tarihi yapılara sahip meydan, Kayseri halkının buluşma noktası olarak yer alıyor. Her bir köşesiyle muazzam bir yer olan Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak tüm şehri gezebilirsiniz. 

Atatürk Evi ve Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19-20 Aralık 1919 tarihleri arasında Kayseri’ye ilk kez geldiği konak günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Genç Osmanlı Dönemi evlerinden biri olan müze içerisinde ziyaretçiler için sergilenen Atatürk’ün balmumu heykeli ve Kayseri ziyaretine ait belge ve fotoğraflar bulunuyor. Şehir için ayrı bir öneme sahip müze yaz ve kış dönemlerinde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

Etnografya Müzesi Güpgüpoğlu Konağı 

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsettiği Etnografya Müzesi Güpgüpoğlu Konağı, tarihi Kayseri evlerinin en eski evleri arasında yer alıyor. Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait eserlerin sergilendiği müzede dönemin konak hayatını aktarabilecek şekilde tasarlanan misafir odası, gelin odası ve harem odası gibi odalar bulunuyor. 

Amerikan Koleji ve Hastanesi Binası

Kayseri’nin Talas ilçesinde konumlanan Amerikan Koleji ve Hastanesi Binası, inşa edildiği dönemde ilk olarak Amerikan Kız Okulu olarak açılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası hastane binasına çevrilerek Amerikan Hastanesi binası olarak yer alan bu yapı  günümüzde Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılıyor.  

Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliğinin ortak çalışması sonucu restore edilen ödüllü Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi içerisinde Ahi Evran tarafından kullanılmış olan çeşitli mesleklere ait araç ve gereçler, el yazmaları gibi önemli eserler ziyaretçiler için sergileniyor. Dört odadan oluşan restore bina içerisinde 500’den fazla eser bulunuyor. 

Kayseri Bilim Merkezi

Çocuklarınızla birlikte rahat bir şekilde ziyaret edebileceğiniz Kayseri Bilim Merkezi, 10 bin metrekarelik kapalı bir sergi alanı olarak hizmet veriyor. 160 adet sergi alanlarının yer aldığı bu bilim merkezi her yaştan kullanıcıya hitap ediyor. Sergi alanları ile planetaryum, laboratuvarlar, çok amaçlı salonlar ve hizmet alanlarına sahip Kayseri Bilim Merkezi’nde çeşitli etkinlikler bulunuyor. 

Erciyes Dağı (Kayak Merkezi)

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip Erciyes Dağı, İç Anadolu’nun birinci, Türkiye’nin beşinci büyük dağı olarak yer alıyor. Kış mevsiminde binlerce yerli, yabancı turistin ve profesyonel sporcuların akın ettiği Erciyes Dağı (Kayak Merkezi) tatilcilere konforlu konaklama imkanları sunan Erciyes kayak otellerini ECC Tur’da hemen inceleyebilirsiniz. 

Yüksek kar kalitesine Erciyes Dağı Kayak Merkezi’nde farklı zorluk derecelere sahip 32 adet pist bulunuyor. Kış sporları alanında dünyada bir trend haline gelen kar voleybolu 2017 yılında ülkemizde bir ilk olarak Erciyes Kayak Merkezi’nde düzenleniyor. 

Aladağlar Milli Parkı

Muhteşem bir manzaraya sahip Aladağlar Milli Parkı, sahip olduğu doğal güzellikleriyle Kayseri’de gezilecek yerler listemizde yer alıyor. Trekking ve tırmanış aktiviteleri için sık tercih edilen milli parkta doğa ile iç içe sakin ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. 

Fotoğraf çekmeyi sevenler için eşsiz bir yer olan ve pek çok yabani hayvan türünün yaşadığı Aladağlar Milli Parkı içerisinde  göz alıcı kanyon ve mağaralar, vadiler, buzul kayalıklar ve gürül gürül akan şelaleler yer alıyor. 

Zamantı Irmağı

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yer alan Zamantı Irmağı, görülmesi gereken doğal güzellikler arasında bulunuyor. 18 kilometre uzunluğa sahip Zamantı Irmağı, profesyonel ve amatör raftingcilerin rahatlıkla kullanabileceği bir rafting parkuru olarak yer alıyor. 

Nisan ve eylül ayları arasında rafting şenliklerinin düzenlendiği bu rafting yeri şehrin en güzel manzarasını ziyaretçilerine sunuyor. Bol oksijenli havası, yürüyüş parkurları ve piknik alanları ile ziyaretçileri kendine çekiyor. 

Gesi Bağları ve Güvercinlikler

Türküsü ve bağları ile ünlü Gesi Bağlarında görülen Güvercinlikler “Kuş Köşkleri” olarak nitelendiriliyor. Yeraltı odalarına sahip Gesi Bağları ve Güvercinlikler, tamamen ülkemize özgü bir yapı olarak dikkat çekiyor. Eski dönemlerde bağ ve bahçelerin gübre ihtiyacını karşılamak için kule tipi şeklinde taşlarla örülü olarak inşa edilen güvercinlikler değişik mimarisi ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

Kayseri’de gezilecek yerlere yakın konforlu bir konaklama yapmak ve şehir gezisini keyifli bir hale getirmek için ECC Tur’u ziyaret edebilirsiniz. 

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

yunan adaları, en popüler yunan adaları

En Güzel Yunan Adaları

Yunan adaları tatilinin modası hiçbir zaman geçmez! İster ailece keyifli bir tatil yapmayı arzulayın ister arkadaş grubunuzla eğlenceyi doruklarda yaşamak veya ömür boyu unutulmaz bir

anneler günü'nde ne yapılır

Anneler Günü’nde Yapılacak Şeyler

Her sene mayıs ayıyla birlikte yaş kaç olursa olsun tüm çocukları aynı heyecan sarar: Anneler Günü’nde ne yapılır da anneler mutlu edilir! Şu bir gerçek,

mayıs ayında gidilecek yerler

Mayıs Ayında Gidilecek Yerler

Kulağımızda kuş sesleri, burnumuza doğru gelen kır çiçeklerinin etkileyici kokusu… Ağaç yaprakları arasından ışıldayan güneş, kendini tamamen göstermeden dahi bedenimizi ısıtmaya yetiyor. Canlanmaya başlayan doğa

kıbrıs'ta gezilecek yerler

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Doğu Akdeniz’in en önemli lokasyonunda yer alan Kıbrıs, tarih boyunca pek çok medeniyet ağırlamış bir adadır. Antik Yunan Döneminden tutun Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı