Kış Mevsiminde Balıkesir’de Gezilecek Tarihi Yerler

Turizm ve kültür şehri Balıkesir, ülkemizin önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Doğal güzellikleri, masmavi denizi, tarihi yapıları, müzeleri, tatil beldeleri, göz alıcı plajları ve koyları ile pek çok ziyaretçinin dikkatini çekiyor. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış yerli, yabancı turistin ziyaret ettiği Balıkesir, tatilcilere keyifli bir konaklama deneyimi sunan otellere sahip. 
Balıkesir’de konforlu bir konaklama yapmak için ECC Tur’un Balıkesir otelleri seçimlerini kolaylıkla yapabilir, en uygun fiyatlarla rezervasyon imkanlarından yararlanabilirsiniz. Her mevsim farklı güzellikler sunan bu şehri keşfetmeniz için sizlerle “Kış Mevsiminde Balıkesir’de Gezilecek Tarihi Yerler” listemizi paylaşıyoruz.

Balıkesir yöresel lezzetlerini merak ediyorsanız daha önce hazırladığımız “Balıkesir Gurme ve Yöresel Lezzetler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Zağnos Paşa Camii

Zağnos Paşa Camii, Balıkesir’in en büyük camileri arasında yer alıyor. Balıkesir’in önemli tarihi yapıları arasında bulunan bu camii, tarihte Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün hutbe okuduğu ve Mehmet Akif Ersoy’un hutbe okumuş olduğu cami olarak önem taşıyor.

Çınarlı Camii

Çınarlı Camii, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunuyor. Tarihte Rumlar tarafından inşa edilmiş olan bu yapı, Cumhuriyet döneminde kiliseden camiye çevrilmiştir. Yerli, yabancı turistlerin dikkatini çeken bu tarihi camii, Balıkesir’de görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor. 

Hayrettin Paşa Camii

Hayrettin Paşa Camii, Balıkesir Ayvalık’ın en eski yapıları arasında bulunuyor. Panaya Kilisesi olarak anılan bu tarihi yapı 1928 yılında camiye çevrilmiştir. Günümüze kadar özgün yapısını koruyarak bu zamana kadar ulaşmış olan tarihi cami devasa sütunları ile dikkat çekiyor. 

Saatli Kilise Camii

Ayos İanni Kilisesi olarak bilinen Saatli Kilise Camii, Balıkesir Ayvalık’ın dikkat çeken önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Ayvalık’ın en yüksek yapısı olan Saatli Kilise Camii, adını çan kulesi üzerindeki saatten alıyor. Estetik mimarisi ile dikkat çeken bu yapı 1250 metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor. 

Agia Paraskevi Manastırı (Taşlı Manastır)

Agia Paraskevi Manastırı (Taşlı Manastır), Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alıyor. Taşlı Manastır olarak da bilinen bu tarihi yapı Balıkesir’in dikkat çeken tarihi yapıları arasında bulunuyor. Ayvalık’ın Çamlık Koyu’nda yer alan bu manastır antik kalıntıları ile dikkat çekiyor. Dalyan’a kadar geniş bir alanı kapsayan tarihi yapı eşsiz manzarasıyla göz dolduruyor. 

Ayışığı Manastırı

Balıkesir’e bağlı Cunda Adasının ünlü Patriça Koyu’nda yer alıyor. Yerli, yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bu tarihi yapı, günümüzde çeşitli restorelerden geçmiştir. Eşsiz manzarası ile dikkat çeken bu tarihi yapı özel mülk olmasından dolayı kısıtlı zaman diliminde ziyaret edilebiliyor. Kış mevsiminde hafta sonu tatilinizi Cunda’da geçirmek için ECC Tur’un sunduğu Ayvalık otelleri göz atabilirsiniz. 

Kirazlı Manastırı

Antik dönemde Didimus Dağının eteklerinde yer alan Kirazlı Manastırı, eşsiz manzarasıyla dikkat çekiyor. Günümüzde büyük oranda yıkılmış halde bulunan manastıra ait kalıntılar yemyeşil doğası ile turistlerin ilgisini çekiyor. 

Taksiyarhis Kilisesi 

Rahmi Koç tarafından müzeye dönüştürülmüş olan bu tarihi yapı Balıkesir’in Cunda Adası’nda yer alıyor. Cunda’nın önemli tarihi yapıları arasında bulunan Taksiyarhis Kilisesi, neoklasik mimarisi ile dikkat çekiyor. Sergi alanlarının yer aldığı bu tarihi binayı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. 

Agios Yannis Kilisesi

Eşsiz gün batımı ile göz dolduran Agios Yannis Kilisesi, Balıkesir’de görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından koruma altına alınan bu kilise, 1. derecede sit alanı olarak yer alıyor. Yerli, yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu tarihi yapı günümüzde sergi alanı olarak kullanılıyor. 

Daskyleion Antik Kenti

Daskyleion Antik Kenti, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunuyor. Birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu antik kentin geçmişi milattan önce 3000’li yıllara dayanıyor. Kazı çalışmaları sonucu antik kalıntılarıyla dikkat çeken bu antik kent görüntüsüyle yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 

Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti, Balıkesir’in Bandırma ve Erdek körfezleri arasında bulunuyor. Bölge halkı arasında “Belkıs” ve “Balkız” adlarıyla anılan bu antik kentin geçmişi MÖ 5000’li yıllara dayanıyor. Roma döneminde inşa edilen bu antik kentte yer alan  Hadrian Tapınağı tarihi açıdan önem taşıyor. 

Zeus Altarı

Muazzam bir manzaraya sahip Zeus Altarı, pek çok yerli, yabancı turistin dikkatini çekiyor. Balıkesir’in Ayvalık sınırları içerisinde yer alan bu tarihi yapı Tanrıların Truva Savaşı’nı izleyip yönettiği yer olarak geçiyor. 

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi 

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi olma özelliğini taşıyor. Pek çok kişinin ziyaret ettiği bu müze içerisinde ev yapımı halılar ve yazmalar bulunuyor. 

Balıkesir Saat Kulesi 

Balıkesir’in simgelerinden biri olan Balıkesir Saat Kulesi, kentin ilk saat kulesi olma özelliğini taşıyor. Bölge halkı arasında “Koca Saat” olarak anılan bu tarihi yapı İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir şeklinde yaptırılmıştır.

Cunda Kız Okulu

1800’lü уılların sonunda inşa edilen Cunda Kız Okulu, uzun yıllar eğitim öğretim binası olarak kullanılmıştır. Günümüzde restore edilerek kültür merkezi olarak kullanılan bu tarihi bina Balıkesir Cunda’nın tarihi miraslarından biri olarak gösteriliyor. 

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

antalya tatil yerleri, antalya'da tatil yapılacak yerler

Antalya Tatil Yerleri Listesi

Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olan Antalya, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlar. Büyüleyici şehir berrak denizleri, altın renkli kumsalları ve eşsiz doğal güzellikleri ile