Makedonya Gezilecek Yer Önerileri

Makedonya, Balkan yarımadasında bulunan oldukça az nüfuslu, küçük bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Eski Yugoslavya ülkelerinden olan Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk ile komşudur. Makedonya, Türkiye ile kültürel ve tarihi olarak oldukça güçlü bağlara sahiptir.

Akdeniz, Roma, Yunan, Bizans, Arnavutluk ve Osmanlı gibi medeniyetlerle uzun yıllar kültür alışverişi yapmış olan gizli bir turist merkezidir diyebiliriz. Tarihi ve doğal zenginlikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Makedonya, özellikle haziran ayından eylül ayının sonlarına kadar gezi için uygun bir iklime sahiptir. Makedonya turu için ise ECC tur fırsatlarına göz atabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle Makedonya gezilecek yerler listemizi paylaşıyoruz.

Skopje

Türkçe adı Üsküp olan Skopje, Makedonya’nın ve Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biridir. Farklı kültürlerin bir arada buluşması ile çeşitli müze, çeşme, köprü ve heykel gibi yapıları içerisinde barındıran Üsküp, Makedonya’nın ulusal kimliğini oluşturan bir şehirdir. Tvrdina Kalesi’nden Türk Çarşısına, Taş Köprüden Sveti Kaplıcalar Kilisesine kadar çeşitli yapıları ziyaret edebileceğiniz Skopje, Makedonya gezilecek yerler listemizin başında yer almaktadır.

Ohrid

Ohrid, Makedonya’nın güneybatısında bulunan Ohri Gölü kenarında yer alan küçük bir şehirdir. Makedonya’nın en turistik şehri olarak bilinen Ohrid, kiliseleri, arkeolojik eserleri, kalesi ve tarihi geçmişi ile Makedonya gezilecek yerler listemizde yer almayı başarıyor.

UNESCO Dünya Mirası listesine 1979 yılında giren Ohrid, Kiril Alfabesinin bulunduğu yer olarak da ün kazanmıştır. Şehirde bulunan Aziz Sofya Kilisesi, Aziz Clement Kilisesi ve Tsar Samuil Kalesi ise turistlerin favori destinasyonları arasında yer alıyor.

Gevgelija

Makedonya’nın Las Vegas’ı olarak adlandırılan Gevgelija şehri, turistik mekanlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Kumarhane, beş yıldızlı otel, gece kulübü, konser alanı, hamam, spa ve ormanlık alanlarıyla oldukça büyük bir üne sahip olan Gevgelija, her türden insanın eğlenebileceği şehirlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Bitola

Makedonya’nın küçük bir kasabası olarak görülen Bitola, ülkenin en büyük ikinci üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Evliya Çelebi’nin “En güzel Rum ili” olarak adlandırdığı Bitola, klasik evleri ve yemyeşil doğasıyla bu unvanı neden aldığını gösteriyor diyebiliriz. Turistik açıdan Manastır Saat Kulesi, Herakleia Linkestis Kalıntıları ve Bitola Müzesi gibi yerleri ziyaretçilerine sunan kasaba sakin yapısıyla Makedonya gezilecek yerler listemizde büyük bir öneme sahip.

Matka Kanyonu

Eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Matka Kanyonu’na, Üsküp’ten günübirlik gezilerle ulaşım sağlanmaktadır. Rahatlıkla ulaşım sağlanabilen Matka Kanyonu, uzun yürüyüş parkurları ve fotoğrafçılara sunduğu doğa manzaralarıyla ün kazanmıştır. Bölgedeki manastırları ziyaret edebilir ve tekne turlarına katılabilirsiniz.

Bay of Bones Museum

Makedonya’da “Su Üzerindeki Müze” olarak da bilinen Bay of Bones Museum, çeşitli kazı alanlarında bulunan arkeolojik bir kompleks olarak karşımıza çıkıyor. Otantik görünümüyle turistlerin beğenisini kazanan müze, sunduğu manzarayla da fotoğrafçıların ilgisini çekmektedir. Bölgenin yakınındaki Roma Askeri Kalesi de aynı anda ziyaret edilebilecek mekanlardan biri olarak biliniyor.

Pelister Milli Parkı

Makedonya’nın en popüler doğal güzelliklerinden biri olan Pelister Milli Parkı, 1948 yılında kurulmuştur. Dağlık alanda yer alan Pelister Milli Parkı, ülkenin en popüler gezi rotalarından biridir ve ayı, kurt, kartal gibi hayvanlarla birlikte çeşitli endemik türlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Pelister Milli Parkı’nın yükselen tepe yapısının arasında iki farklı buzul gölü bulunmaktadır. Bu göller ise parkın gözü olarak adlandırılmıştır. Pelister Milli Parkı içerisindeki vadi ve ormanlar arasında bulunan yürüyüş parkurlarında yürüyüşe çıkabilir, çeşitli doğa aktiviteleri yapabilirsiniz. Yılın belirli zamanlarında ise kamp ya da kayak gibi sporlar yapılabilmektedir.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

ağustos ayı tatil fırsatları, ağustosta gidilecek yerler

Ağustosta Tatile Gidilecek Yerler

Yaz mevsiminin son demlerini yaşarken tatilciler için ağustos ayı harika fırsatlar sunar. Bu dönemde havalar hala sıcak, denizler ılık ve tatil destinasyonları en cazip haliyle

temmuzda gidilecek yerler

Temmuzda Tatile Gidilecek Yerler

Yaz aylarının ortası, sıcak havalar ve uzun günler tatil için mükemmel bir fırsat sunar. Özellikle Temmuzda nereye gidilir diye merak eden pek çok insan deniz

yazın gidilecek ülkeler

Yazın Gidilecek Ülkeler

Yaz ayları tatil yapmak için en uygun zamanlardan biri olarak pek çok kişinin farklı ülkeleri keşfetmeyi tercih ettiği zamanlardır. Sıcak hava, uzun günler ve tatil

yaz festivalleri

Yazın Gidilecek Festivaller

Yaz ayları Türkiye’de müzik, sanat ve kültür dolu pek çok festivale ev sahipliği yapan bir dönemdir. Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte açık hava etkinlikleri de popülerlik

marmaris'te gezilecek yerler

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Marmaris’te gezilecek yerler oldukça fazladır. Marmaris, sıcak iklimi, kristal berraklığında denizi ve muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl

fethiye koyları ve plajları

Fethiye’nin Koyları ve Plajları

Türkiye’nin güneybatı kıyısında yer alan Fethiye, masmavi suları ve büyüleyici doğal güzellikleri ile ünlü bir tatil cennetidir. Göz alıcı bir güzelliğe sahip Fethiye koyları, kristal