Prag Gezilecek Yerler Listesi

Masal şehri ya da Avrupa’nın kalbi olarak da anılan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyan Prag, Barok dönemi mimarisini yansıtan yapılarıyla dikkat çekiyor. Kültürel bir tatil yapmak isteyen herkes bu şehri ve içerisindeki özel yapıları ziyaret edebilir.

Prag’a tatile gitmek için ise yaz ayları tavsiye edilmekte ve ortalama 2 gün ayrılması gerektiği söylenmektedir. Siz de Prag’ı eksiksiz bir şekilde gezmek istiyorsanız ECC Tur’un Prag turu seçeneklerine göz atabilir, bütçenize en uygun turu seçerek hem ekonomik hem de verimli bir tatil planlayabilirsiniz. Peki, Prag’da nereler gezilir?

Karl Köprüsü (Charles Bridge)

Karl Köprüsü 15. yüzyılda yapılmış tarihi bir köprü olarak karşımıza çıkıyor. Eski Kent Bölgesi’nde bulunan köprü, üzerinde 30 tane heykel barındırıyor. Araç kullanımına kapalı olan köprü, her turistin mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biridir. Sakin bir şekilde bu köprüyü gezmek için akşam saatlerini bekleyebilirsiniz.

Astronomik Saat Kulesi

1410 yılında inşa edilen Astronomik Saat Kulesi, dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olma özelliğini sağlıyor. Orta Çağ döneminde inşa edilmiş olmasına rağmen hala çalışır haldedir. Prag’ın sembolik yapılarından biri olan Astronomik Saat Kulesi mutlaka Prag gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

Dans Eden Ev

1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilmiş olan Dans Eden Ev, farklı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Dans figürüne benzer bir yapıya sahip olan yapı en turistik noktalardan birini oluşturuyor.

Lennon Duvarı

Ünlü şarkıcı ve söz yazarı John Lennon için adanmış bir duvar olan bu yer, göz kamaştırıcı görünümüyle dikkat çekiyor. Karl Köprüsü’nün oldukça yakınında bulunduğu için rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

The Powder Tower

II. Vladislav’a hediye olarak inşa edilen Barut Kulesi yani The Powder Tower, Prag’ın tarihi sembollerinden biridir. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu yapı, tarihi yapıları seven herkesin Prag gezilecek yerler listesinde bulunabilir.

Belediye Binası (Old Town Hall)

Astronomik Saat Kulesi’nin bulunduğu Belediye Binası, Prag şehir merkezinin en önemli sembolleri arasında yer alır. Günümüzde koruma altında olan bu binanın içerisini gezebilir ve mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Altın Yol

Tablodan fırlamış gibi duran evlerin bulunduğu bir sokağı gezmek istiyorsanız Altın Yol’u Prag gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Franz Kafka’nın evinin de bulunduğu bu sokak, birçok fotoğrafçı turistin hayalidir diyebiliriz.

Troja

Troja Sarayı, şehrin Barok mimarisinde inşa edilmiş ilk sarayıdır. J.B. Mathley tarafından yapılmış olan saray çeşitli mitolojik ögelerle süslenmiştir. Günümüzde ise Şehir Galerisi’nin sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Komünizm Müzesi

Komünist Parti zamanlarının günlerine dair eserler sergileyen Prag Komünizm Müzesi, Çek Cumhuriyeti’nin tarihine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayabilir. Stalin dönemine ışık tutan müze, tarih meraklılarının Prag gezilecek yerler listesinde bulunmalıdır diyebiliriz.

Franz Kafka Müzesi

20. yüzyıl edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın adını yaşatmak için kurulan Franz Kafka Müzesi, Karl Köprüsünün hemen sonunda bulunmaktadır. Son yıllarda Türkiye’de de önemli bir üne kavuşan Franz Kafka’nın hayatına dair ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Prag Yahudi Müzesi ve Mezarlığı (Jewish Museum)

Yahudilik için tasarlanmış, dünyanın en eski ve büyük müzelerinden biri olan Jewish Museum, Yahudi nüfusunun tarihini, yaşanmışlıklarını konu almaktadır. 6 farklı bölümden oluşan müze sayesinde Yahudiliğe dair birçok şey öğrenebilirsiniz.

Eski Kent Meydanı

Prag’ın en canlı ve popüler alanı olan Eski Kent Meydanı yani Old Town Hall, şehrin merkezi konumundadır. Prag’da gezerken yolunuzun üzeri olduğu için buraya uğramanız muhtemeldir. Eski Kent Meydanı’ndan bu yazımızda bahsettiğimiz birçok yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

trakya-da-gezilecek-yerler

Trakya’da Gezilecek Yerler

Benzersiz güzelliklerle dolu olan Trakya’da gezilecek yerler, tarih meraklılarından doğa severlere, gastronomi tutkunlarından kültür ve sanat aşığı gezginlere kadar geniş bir yelpazede deneyimler sunar. İğne

akyaka-otelleri-akayaka-gezilecek-yerler-gokova-mugla

Huzurlu Bir Tatil Rotası: Gökova Akyaka

Yaz tatili denince aklınıza gelen renkler yeşil ve mavi; tertemiz bir deniz, altın kumlu plajlar, doğanın içinde olmaksa doğru adresteniz. Bu yazımızda size Ege’de tatil

gürcistan-turu-gürcistan-turlari-yurt-disi-tur

Gürcistan Turu: Gezi Rehberi ve İpuçları

Gürcistan, zengin tarihi, doğal güzellikleri ve benzersiz kültürüyle ünlü bir ülkedir. Dünyayı daha yakından tanımak isteyenler için Gürcistan turu mutlakaya gezilecek yerler listenizde yerini almalıdır.