Rize ve Çevresinde Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Karadeniz’in en gözde şehri Rize, uçsuz bucaksız yaylaları arasında yer alan şelaleri ve huzurlu atmosferi ile görülmesi gereken turistik yerler arasında bulunuyor. Doğa ve tarih tutkunları için Rize ve çevresinde görmeniz gereken yerler yazımızı hazırladık.

Geziniz boyunca konaklayabileceğiniz kampanyalı tesisleri öğrenmek için ECC Tur’un yurt içi otellerine göz atabilirsiniz. Yöresel lezzetleri merak edenler arasında yer alıyorsanız daha önce derlediğimiz ‘‘Kış Mevsiminde Rize’nin Denemeniz Gereken Lezzetleri’’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı Çamlıhemşin’e 16 kilometre mesafede yer alan çok geniş bir alanı kapsayan doğal alanlar olarak Rize ve çevresinde görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Bir kısmı Artvin’e bir kısmı ise Erzurum’a uzanan parkın içerisinde 33 tane yayla yer alıyor. 

Yağış alan bir bölgede yer alması sebebiyle zengin bitki örtüsüne sahip olan milli park; kurt, ayı, tilki, yaban domuzu, tavşan, gelincik gibi yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Her mevsim ziyaret edilebilen Kaçkar Dağları, doğa sporları için ideal bir mekan olarak biliniyor.

Ayder Yaylası

Karadeniz’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Ayder Yaylası doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin ilk durağı olarak görülüyor. Gürgendibi Şelalesi, Fırtına Deresi ve Gelintülü Şelalesi’ne yakın mesafede bulunan Ayder’in balı, en meşhur lezzetler arasında yer alıyor. 

İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası ise iki farklı bölgeden oluşuyor. Birçok bitkinin yetiştiği bölge önemli turistik alanlardan biri olup Anzer balı ile oldukça ünleniyor.

Şenyuva Köprüsü

Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Şenyuva Köprüsü, kemer formuna sahip olup Fırtına Deresi’nin üzerinde yer alıyor. Kitabesi kaybolan köprünün tam tarihi bilinmese de 17. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Çamlıhemşin’de yemyeşil bir doğanın içerisinde bulunan köprü, eşsiz manzarası ile görenleri etkiliyor.

Zil Kalesi

Rize merkezden 15 kilometre uzaklıkta bulunan Zilkale, Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor. Avup Dağı üzerinde inşa edilen kale, 14. yüzyıla tarihleniyor. 19. yüzyıldan itibaren kullanılmayan Zil Kalesi, 2011 senesinde restore edilerek ziyarete açılıyor.

Rize Kalesi

Rize Kalesi Bizans İmparatoru I. Justinianus döneminde iç kale olarak yaptırılıyor. 13. yüzyıla gelindiğinde ise dış kaleler yapılıyor. Türkiye’nin en güzel manzaralarından birine sahip olan kale arazisinin bir bölümü, günümüzde çay bahçesi olarak kullanılıyor.

Fırtına Deresi

Rize’nin doğal güzelliklerinden biri olan Fırtına Deresi, gidilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Fırtına Vadisi’nde yer alan derenin yakınlarında yer alan Elevit Yaylası da görülmeye değer doğal alanlardan biri olarak öne çıkıyor. 57 kilometre uzunluğundaki dere, ekstrem spor tutkunlarının bir numaralı adresi olarak biliniyor.

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yer alan Palovit Şelalesi, Türkiye’deki en yüksek debiye sahip şelalelerden biri olarak öne çıkıyor. Orman içerisinde bulunan şelaleyi, bir tepenin üzerinden seyredebilirsiniz. Şelaleden akan sular ise Fırtına Deresi’ne akıyor.

Ağaran Şelalesi

Rize’nin en popüler ilçesi olan Çayeli’nde bulunan Ağaran Şelalesi, dar açılı bir akış yönüne sahip olması sebebiyle pek çok şelaleye göre daha sakin görünüyor. Turizm merkezlerinden biri olan ve yeşilliklerin arasında yer alıp kayalardan süzülen şelalenin çevresinde piknik yapılabilecek ve yüzülebilecek alanlar bulunuyor.

Kurşunlu Camii

İslampaşa Camii olarak da bilinen Kurşunlu Camii, kitabesinde yazılana göre 1570 senesinde İskender Cafer Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Tek katlı caminin ismi, kurşunla kapatılan kubbe bölümünden geliyor. Dikdörtgen plana sahip olan yapının inşa sürecinde moloz taş kullanılmıştır. Oldukça sade tarzdaki Kurşunlu Camii, Rize’ye gidenlerin görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Atatürk Evi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Karadeniz ziyareti sırasında Rize’ye gelip kaldığı Mataracı Mehmet Bey’in evi, 1984 senesinde Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Restore edilen ev, 27 Aralık 1985’te ziyarete açılmıştır. Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği evin bahçesinde bölgedeki kazılardan çıkarılan buluntular da sergileniyor. Müzeye 08.00 ile 17.00 saat arasında ziyaretçi kabul ediliyor.

Pileki Mağarası

Rize gezilecek yerler arasında ilk sırada olan Pileki Mağarası, turistlerin uğrak noktası olarak görülüyor. İçerisinde sayısı bilinmeyen tünel ve kuyular olan mağara, restore edilip ziyarete açılan noktalar arasında yer alıyor.

Çat Vadisi

Dağların arasında yer alan Çat Vadisi, diğer yerlere göre kuytu bir bölgede kalıyor. Az sayıda kişinin bildiği ve doğa tutkunları tarafından kamp amacıyla kullanılan vadinin içerisinde Gito Yaylası da bulunuyor.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

antalya'da gezilecek yerler

Antalya’da Gezilecek Yerler

Deniz tatili yapmanın yanı sıra görülmesi gereken antik şehirler ve doğal güzellikleri ile Antalya’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarih boyunca birçok medeniyete kucak açmış Antalya

cerkezkoyde-gezilecek-yerler

Çerkezköy’de Gezilecek Yerler

Çerkezköy, İstanbul’un hemen yanı başında yer alan ancak huzurlu atmosferiyle büyük şehrin karmaşasından uzaklaşmayı isteyenler için ideal bir rota sunuyor. Bu şehir, sakin sokakları, tarihi

zeytin-burnu-gezilecek-yerler

Zeytinburnu Gezilecek Yerler

Bu yazımızda, İstanbul’un gizli hazinelerinden birinde Zeytinburnu’ndayız. Boğaz’ın muhteşem manzarasıyla çevrili bu semt, tarih kokan sokakları ve doğal güzellikleri ile sizi mest edecek. Zeytinburnu gezilecek

gumuldur-tarihi-yerler

Gümüldür Tarihi Yerleri Keşfedin!

Gümüldür, İzmir’in güneyinde yer alan ve muhteşem plajları ile sakinliği ile bilinen bir tatil cenneti. Fakat Gümüldür sadece denizi ve güneşi ile değil çevresinde keşfedilecek