Viyana Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Tuna Nehri kıyısına kurulmuş şehir, görkemli sarayları ve göz alıcı sokakları ile dikkat çekiyor.  Viyana gezilecek yerler ve tarihi mekanlar açısından popüler bir turistik şehir olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi dokusu ve mimari yapısı ile UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde bulunan Viyana, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. 
1,9 milyon nüfusa sahip olarak Avusturya’nın en kalabalık şehri olan başkent Viyana, turistik gezi noktaları ile yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bu yazımızda “Viyana Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar” listemizi sizlerle paylaşıyoruz. Kış aylarında keyifli bir tatil yapabileceğiniz rotaları keşfetmek için daha önce hazırladığımız “Kış Tatilinde Gitmeniz Gereken Dünya Şehirleri” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ziyaretçilere keyifli gezi alternatifleri sunan Viyana, Türkiye’den “Schengen Vizesi” veya “Yeşil Pasaport” ile gidilebilecek yerler arasında bulunuyor. Ortalama 5 günde gezebileceğiniz Viyana şehrinde en uygun fiyatlarla tatil planınızı gerçekleştirmek için ECC Tur’un Viyana Yurt Dışı fırsatlarını hemen inceleyebilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Barok mimarisi ile dikkat çeken Schönbrunn Sarayı Avrupa’nın en güzel sarayları arasında yer alıyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan bu görkemli yapı, yılda 8 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Avusturya kral ve kraliçelerinin yaşantılarına dair izlerin görüldüğü 1.441 odalı Schönbrunn Sarayı’nın 40 odası ziyarete açık halde bulunuyor. Sarayda ziyaretçilerin ilgisini çeken odalar arasında eşsiz duvar işlemeleriyle göz kamaştıran Franz Joseph ve eşi Elizabeth’in odası yer alıyor. 

Hofburg

İhtişamlı sarayları ile ünlü başkent Viyana gezilecek yerler listesinde önerdiğimiz bir diğer görkemli saray Hofburg yer alıyor. Viyana şehrinin en görkemli sarayı olarak kabul edilen bu yapı, 2.600’den fazla oda ve 19 avluya sahip. Viyana’nın meşhur yapılarından olan bu sarayın içinde çok sayıda sanat koleksiyonu bulunuyor. 

Belvedere Sarayı

Yazlık konut olarak inşa edilen Belvedere Sarayı, Avusturya’nın en değerli sanat koleksiyonlarından biri olan Klimt koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ünlü ressam Gustav Klimt’e ait dünyanın en büyük koleksiyonu olarak bilinen bu koleksiyon, Belvedere Sarayı’nın dikkat çeken eserleri arasında bulunuyor. Mis kokulu portakal ve Fransız bahçeleri ile çevrili bu saray Orta Çağdan bu yana 800 yıllık sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. 

Aziz Stephen Katedrali

Aziz Stephen Katedrali, başkent Viyana’nın önemli dini merkezi olarak yer alıyor. Muhteşem bir şehir manzarasına sahip bu tarihi yapı, Viyana’nın sembolik yerleri arasında bulunuyor. 107 metre uzunluğa sahip 4 kuleden oluşan Aziz Stephan Katedrali, çok renkli kiremit çatısı ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Binlerce turistin ziyaret ettiği bu görkemli kilise içinde birbirinden değerli taşlarla süslenmiş kalıntılar, kutsal metinler, kutsal kitaplar ve yeraltı mezarları bulunuyor. 

Kunsthistorisches Museum Vienna

Kunsthistorisches Museum Vienna, başkent Viyana’nın meşhur müzeleri arasında bulunuyor. İhtişamlı bir tarihi binanın içinde yer alan müzede birbirinden değerli antika koleksiyonlar ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Avrupa’nın en büyük sanat müzesi olarak kabul edilen bu yerde Rembrandt, Raphael ve Velazquez gibi ustatlarının sanat eserleri bulunuyor. 

MuseumsQuartier

Sanat merkezi olarak ziyaretçilerini ağırlayan MuseumsQuartier, Viyana şehir merkezinde konumlanıyor. 90 bin metrekare alana yayılı olarak inşa edilen MuseumsQuartier içerisinde görsel sanatlardan mimariye, fotoğrafçılığa kadar birçok alanda sanatsal çalışma yer alıyor. 

Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud’un yaşamış olduğu eski dairesinin müzeleştirilmesi ile bugünkü halini alan Freud Müzesi, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Müze içerisinde Freud’un kişisel eşyaları ve geniş antika koleksiyonu yer alıyor. 

Heldenplatz

Türkçe karşılığı “Kahraman Meydanı” olarak bilinen Heldenplatz, başkent Viyana’da Hofburg Sarayı önünde yer alan tarihi bir meydan olarak karşımıza çıkıyor. Turistik gezi noktaları ile çevrili bu tarihi meydan her yıl binlerce turistin akınına uğrar. Tarih kokan bu meydanda tarihi heykeller ve dinlenme alanları bulunuyor. 

Uygulamalı Sanatlar Müzesi (Museum of Applied Art)

Çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği Uygulamalı Sanatlar Müzesi (Museum of Applied Art), Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph tarafından kurulmuştur. Çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müzede halı koleksiyonları ve Viyana’nın geleneksel el sanatları yer alıyor. 

Viyana Müzik Evi (House of Music)

54 bin metrekareye sahip sergi alanı olarak yer alan Viyana Müzik Evi, başkent Viyana’da ses ve müzik adına ayrılmış ilk müze olarak binlerce ziyaretçi ağırlıyor. 3 katlı bir yapıdan oluşan müze içerisinde Viyana doğumlu Mozart, Beethoven, Haydn, Mahler, Strauss gibi birbirinden değerli sanatçıların el yazmaları ve eşsiz eserleri ziyaretçilere sunuluyor. Son teknoloji multimedya sunumlar ve ilk enstrümandan bugüne kadar müzik dünyasının değerli eserleri bu müzede sergileniyor. 

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası, Viyana şehrinin en ihtişamlı ve sembolik binası olarak ziyaretçileri ağırlıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden restore edilen bina günümüzdeki haliyle binlerce turistin ilgisini çekiyor. Her yıl 60’dan fazla opera, bale ve çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bu görkemli yapıyı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. 

Seegrotte

Başkent Viyana’ya yakın bir kasaba olan Seegrotte, Avrupa’nın en büyük yeraltı gölü olarak dikkat çekiyor. Viyana’da görülmesi gereken doğal oluşumlu bu göl, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Hinterbrühl kasabasında yer alan bu muazzam doğal göl eski bir madenin içinde 6 bin 200 metrekarelik bir alan üzerinde yer aldığı biliniyor.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

– daha fazla –

İlginizi Çekebilir

yunan adaları, en popüler yunan adaları

En Güzel Yunan Adaları

Yunan adaları tatilinin modası hiçbir zaman geçmez! İster ailece keyifli bir tatil yapmayı arzulayın ister arkadaş grubunuzla eğlenceyi doruklarda yaşamak veya ömür boyu unutulmaz bir

anneler günü'nde ne yapılır

Anneler Günü’nde Yapılacak Şeyler

Her sene mayıs ayıyla birlikte yaş kaç olursa olsun tüm çocukları aynı heyecan sarar: Anneler Günü’nde ne yapılır da anneler mutlu edilir! Şu bir gerçek,

mayıs ayında gidilecek yerler

Mayıs Ayında Gidilecek Yerler

Kulağımızda kuş sesleri, burnumuza doğru gelen kır çiçeklerinin etkileyici kokusu… Ağaç yaprakları arasından ışıldayan güneş, kendini tamamen göstermeden dahi bedenimizi ısıtmaya yetiyor. Canlanmaya başlayan doğa

kıbrıs'ta gezilecek yerler

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Doğu Akdeniz’in en önemli lokasyonunda yer alan Kıbrıs, tarih boyunca pek çok medeniyet ağırlamış bir adadır. Antik Yunan Döneminden tutun Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı