Toros Dağları ve Seyhan Nehri arasında yer alan Adana, mutfağı ve gezilecek konumları ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Doğal güzelliklerinden kültürel miraslarına, gurme lezzetlerinden şehir yaşantısına kadar birçok etken turistleri bu şehre çekiyor.

Yaz aylarında meşhur sıcağıyla bilinen Adana’yı ilkbahar aylarında ziyaret etmenizi öneriyoruz. Ortalama 2-3 günde tamamen gezebileceğiniz bu şehirde konaklamak için ECC Tur’un Adana otelleri fırsatlarına bakabilir ve en uygun şekilde konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle Adana tatilinizde görmeniz gereken yerleri paylaşıyoruz.

Sabancı Merkez Cami

Adana’da en çok ziyaret edilen şehrin sembolik yapılarından biri Sabancı Merkez Cami olmaktadır. 10 yılda inşa edilen yapı toplamda 6 minareye sahiptir ve aynı anda 28 bin 500 kişiye ibadet imkanı sağlamaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı’nın ortaklığıyla inşa edilen bu yapıyı ziyaret etmeyi unutmayın.

Taş Köprü

Adana gezilecek yerler listemizde yer alan bir diğer sembolik yapı ise Taş Köprü olmaktadır. Taş Köprü, şehri ikiye ayıran dayanıklı yapısı ve büyüleyici manzarasıyla ziyaret edilmeye değer yerlerden birisi diyebiliriz. 2000’li yılların ardından araç geçişi yasaklanan köprü dünyadaki en eski köprülerden biri olarak bilinmektedir.

Saat Kulesi

Kesme taşlardan yapılmış olan Adana Saat Kulesi, 1881 senesinde halkı saat konusunda bilgilendirmek için inşa edilmiştir. 1998 Adana depreminden hasarsız kurtulan yapı hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yapılardan biridir.

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi, 18. Altın Koza Film Festivali’nin etkinliklerinde hizmete açılmış ve binlerce yıllık Adana tarihini simgeleyen sanatçıların eserlerini sergileyen bir müzedir. Adana gezilecek yerler listemizde önemli bir yere sahip olan Adana Sinema Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde geçmişten günümüze kadar film afişlerinin gelişimini, balmumu heykelleri ve sinema tarihine etki eden araçları gözlemleyebilirsiniz.

Misis Mozaik Müzesi

Hizmet vermeye 1959 yılında başlayan Misis Mozaik Müzesi, Misis Kenti’nden kalma zemin mozaiklerini sergilemektedir. Arkeolojik araştırmalar sonucu ortaya çıkarılan bu mozaiklerin korunması ve sergilenmesi için açılan Misis Mozaik Müzesi, sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi

Alışveriş yapmak ve şehrin günlük temposuna ayak uydurmak istiyorsanız Adana gezilecek yerler listemizde bulunan Mısır Çarşısı ile Çakmak Caddesi’ne mutlaka gitmelisiniz. Burada şehrin nabzını tutabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Yorulduğunuzda ise Adana’nın meşhur cezerye tatlısının ya da özel şalgam suyunun tadına bakabilirsiniz.

Botaş Plajı

Botaş Plajı, serinlemek ve denizin keyfine varmak isteyenler için Adana gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır. Şemsiye, şezlong, kabin ve benzeri tüm imkanlar bulunan bu plaj 400 metrelik bir sahil şeridini kaplıyor. Tabanı taş olan sahilleri sevmeyenler için Botaj Plajı’nın kumlu bir yapıya sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Çoban Dede Türbesi ve Parkı

Çoban Dede Adana’da anlatılan en ilginç efsanelerden biridir diyebiliriz. Eski zamanlarda bu türbeyi yıkmak ve toprağı farklı şekilde değerlendirmek isteyen kişilerin kullandıkları kepçelerin daha türbeye dokunmadan kırıldığı ya da bozulduğu söylenmektedir. Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunan Çoban Dede Türbesi ve Parkı hem bu türbeyi ziyaret etmek isteyen hem de parkta manzaranın keyfine varmak isteyenler için oldukça idealdir.

Çoban Dede Yerel Kuş Parkı

Çoban Dede Parkı’nda yer alan bu park 2015 yılında kuş cenneti ve mini hayvanat bahçesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çoban Dede Yerel Kuş Parkı’nda aynı zamanda çeşitli veterinerler ve hayvan hastaneleri bulunmaktadır. Ziyaretçiler ise burada bulunan hayvanlarla tanışabilmekte ve eğlenceli zaman geçirebilmektedir.

Bir Yorum Bırakın