Floransa, İtalya Yarımadasında konumlanan Toskana’nın başkenti olarak karşımıza çıkıyor. Tarihte Rönesans hareketinin başladığı şehir olarak yer alan Floransa, İtalya’nın ayrıca dünyanın en kültür ve tarih kokan şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Görkemli mimari yapıları ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken bu şehir, Avrupa’nın en önemli turistik noktaları arasında yer alıyor. Bu yazımızda sizlerle “Floransa Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar” listemizi paylaşıyoruz.

Yılda 13 milyondan fazla ziyaretçinin akın ettiği Floransa şehri, yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip. Ortalama 3 günde gezilebilen başkent Floransa yılın her mevsimi ziyaret edilebiliyor. Avrupa’nın görkemli mimarisiyle dikkat çeken bir diğer turistik şehri Prag’ı merak ediyorsanız daha önce hazırladığımız “Prag Gezilecek Yerler Listesi” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Floransa gezilecek yerler açısından tatilcilere pek çok ihtişamlı mimari yapı sunuyor. Tarih ve kültür dolu bu muhteşem şehire ülkemizden “Yeşil Pasaport veya Schengen Vizesi” ile gidiliyor. Yılbaşı veya kış tatilinizi Floransa’da gerçekleştirmek için Ecc Tur’un sunduğu Floransa Yurt Dışı Turu fırsatlarını hemen inceleyebilirsiniz. 

Floransa Katedrali Duomo (Santa,  Maria del Fiore)

Floransa Katedrali, başkent Floransa’nın sembolik yapıları arasında bulunuyor. Duomo ve Santa Maria del Fiore adıyla bilinen kilise, yurtdışı Avrupa Turları arasında önemli bir yer alıyor. Rönesans mimarisinin başyapıtı olarak öne çıkan bu görkemli kilise, kırmızı renkli tuğlalardan yapılmış dev kubbesi ve ince işlemeleri ile binlerce turistin dikkatini çeken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Birbirinden değerli sanat eserlerinin yer aldığı bu tarihi kiliseyi gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. 

Giotto Çan Kulesi (Campanile)

İtalyan ressam ve mimar Giotto di Bondone tarafından gotik tarzda tasarlanan Giotto Çan Kulesi (Campanile), Floransa Katedrali’nin bir parçası olarak hemen yanında yer alıyor. Kırmızı, beyaz ve yeşil mermerden yapılmış dış cephesi ve 16 adet gerçek boyutlu heykelleri ile dikkat çeken bu kulede 7 adet çan bulunuyor. 84 metreyi aşan yüksekliğe sahip kulenin teras katına 414 basamaklı merdivenle çıkarak eşsiz şehir manzarasına şahit olabilirsiniz. 

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa şehrinin en eski yapıları arasında yer alıyor. Roma mimarisinin mükemmel bir örneği bu tarihi yapı, sekizgen biçimli yapısı ve heykellerin üzerinde oyma bronz kapıların bulunduğu dış cephesi ile şehrin popüler turistik noktaları arasında bulunuyor. Dönemin önde gelen isimlerinin vaftiz edildiği bu tarihi bina büyüleyici mimarisi ile ziyaretçileri kendine çekiyor. 

Duomo Katedrali Müzesi

Floransa Katedrali olarak da bilinen Duomo Katedrali Müzesi, Floransa kentinin önemli tarihi yapıları arasında bulunuyor. Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu müze içerisinde dikkat çeken ünlü yapılar arasında katedralin giriş kısmında bulunan 24 saat sistemine uygun biçimde tasarlanmış Saat Katedrali ve katedralin dışında bulunan Kıyamet Günü freski yer alıyor. Katedralin kubbe kısmına çıkarak Floransa şehrinin eşsiz manzarasını izlemenin keyfine varabilirsiniz. 

Piazza della Signoria

Türkçe karşılığı “Signoria Meydanı” olan Piazza della Signoria,  yüzyıllar boyu Floransa kentinin merkezi olarak yer alıyor. Adını, Ortaçağ ve Rönesans hükümetinin adı olan Signoria’dan alan bu etkileyici meydanda turistlerin dikkatini çeken pek çok tarihi yapı bulunuyor. Neptün’ün heykeli ve çeşmesinin yer aldığı Signoria Meydanı,  şehrin en önemli meydanları arasında bulunuyor. 

Uffizi Galerisi 

Floransa’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi, dünyanın en eski ve meşhur sanat müzeleri arasında yer alıyor. Türkçe’de “ofisler” anlamına gelen Uffiziler, adını şehrin yönetim merkezine köprü ile bağlı olan ofislerden almıştır. U şeklinde bir düzene sahip Uffizi Galerisi 2 katlı bir yapıdan oluşuyor. 

Galeri içerisinde Rönesans döneminin önemli sanatçılarından Michelangelo, Leonardo da Vinci, Fra Angelico, Masaccio, Caravaggio ve Rembrandt’ın birbirinden değerli sanat eserleri sergileniyor. Ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkaracak olan bu değerli resimlerin yanı sıra, görkemli bir  şekilde inşa edilmiş odalar, heykeller ve tavanlar görülmeye değer. 

Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı) 

Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı), Floransa kentinin Signoria Meydanında yer alıyor. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan bu saray, 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile şehrin en ünlü sembolik yapıları arasında bulunuyor. Gotik pencerelerin üzerinde bulunan boyalı armaları ile dikkat çeken bu tarihi saray, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. 

Bargello Müzesi

İtalya’nın ilk ulusal müzesi olarak ilan edilen Bargello Müzesi, başkent Floransa’nın en güzel müzelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Rönesans mimarisinin önde gelen yapıları arasında bulunan müze içerisinde dönemin usta sanatçılarından Donatello’nun (Davud heykeli) ve Michelangelo’nun başyapıtlarının arasında bulunduğu eşsiz bir İtalyan Rönesansı heykel koleksiyonu yer alıyor. 

Görkemli bir mimariye sahip Bargello Müzesi içerisinde seramik, duvar halısı, fildişi, gümüş, madalya ve eski madeni para koleksiyonları sergileniyor. Floransa’nın önemli turistik gezi noktaları arasında bulunan bu müzeyi gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. 

Galileo Müzesi ( Bilim Tarihi Müzesi)

Eski adı Bilim Tarihi Müzesi olan Galileo Müzesi, Floransa şehrinin önemli turistik noktaları arasında yer alıyor. Aynı zamanda bilim adamları için önemli bir araştırma merkezi olarak yer alan bu müze, Uffizi Galerisine yakın bir konumda bulunuyor. Müzenin meşhur koleksiyonları arasında Galileo’nun ünlü teleskopu, Rönesans dönemine ait ünlü icatlar, antik küreler ve mikroskoplar sergileniyor. 

Accademia Müzesi

Accademia Müzesi, Floransa’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri olarak yer alıyor. Floransa’da görülmesi gereken turistik yerlerden biri olan bu ünlü sanat müzesi 1784 yılında kurulmuştur. Michelangelo’nun başyapıtı olan Davut heykelinin yer aldığı bu müze, bununla birlikte Michelangelo’nun muhteşem Rönesans tablolarına ev sahipliği yapıyor. 

Vecchio Köprüsü (Ponte Vecchio)

Ortaçağ’dan kalma Vecchio Köprüsü (Ponte Vecchio), Floransa şehrinin en eski ve en meşhur köprüsü olarak yer alıyor. Arno Nehri üzerinden geçerek Uffizi Galerisi ve Medici Sarayı’nı birbirine bağlayan bu kemer köprü Ponte Vecchio, şehrin bir diğer sembolik yapısı olarak ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. 

Tarihte kentin önemli bir ticari merkezi olan bu köprüde günümüzde birçok altın ve mücevher satan kuyumcu ve gümüşçüler bulunuyor. Ayrıca, köprü üzerinde şehrin panoramik manzarasına hakim eşsiz gün batımının izlenebileceği 4 büyük pencere bulunuyor. 

Mercato del Porcellino

Mercato del Porcellino, Floransa’nın popüler pazarları arasında bulunuyor. Şehir merkezinde konumlanan bu pazarda lüks eşyalar, hediyelik eşyalar, deri ve ipek giysiler,  çanta ve kemer aksesuarları, büyük hasır şapkalar satılıyor. 16.yüzyılda inşa edilen bu pazar etkileyici mimarisi ile turistlerin dikkatini çekiyor. 

Santa Croce Kilisesi

Santa Croce Kilisesi, Floransa kentinin önemli kiliseleri arasında bulunuyor. Roma Katolik Kilisesi’nin küçük bir bazilikası olan bu tarihi kilise,  Floransa Katedrali’nin güneyinde yer alıyor. Kilise içerisinde dönemin önemli sanatçılarından Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi’nin mezar yerleri bulunuyor. 

Bir Yorum Bırakın